سخنهای زیبا برای لحظه های زیبای شما

مقدمه

 

يكي از عوامل مؤثر در موفقيت برنامه‌هاي تنظيم خانواده جلب مشاركت مردان است. مشاركت مردان در برنامه‌هاي تنظيم خانواده تنها به معناي استفادة آنها از روش‌هاي مخصوص مردان نيست. اين مشاركت همچنین شامل درك درست مردان از محدوديت‌ها و نيازهايي است كه با استفاده از روش‌هاي پيشگيري از بارداري براي همسرانشان پيش مي‌آيد.  زن و مرد  به يك ميزان مسئول جلوگيري از بارداري هستند . در نظام‌هاي تأمين بهداشت خانواده، به جنبة حمايتي مردان توجه بيشتري مي‌شود. در مجموع، مردان علاوه بر استفادة شخصي از روش پيشگيري، نقش‌هاي ديگري را نيز شامل مشورت با همسر در انتخاب و استفاده از يك روش، مشاركت در تعيين بعد خانوار و نيز حمايت از همسر در هنگام استفاده از وسايل پيشگيري برعهده دارند.

 

امروزه از روش های متنوع پيشگيري استفاده مي شود كه عبارتند از:

- داروهاي اسپرم كش

- كاندوم

- ديافراگم مهبلي

- كلاهک دهانه رحم

- وسيله داخل رحمي I.U.D

- قرصهاي ضد بارداري

- آمپول هاي تزريقي

- توبکتومی

- وازكتومي

در بين تمام روش هاي پيشگيري از بارداري ، وازكتومي تنها روش دائمي ويژه مردان است يعني در صورتي كه تمام مراحل خدمت وازكتومي بدرستي پيگيري شود ، مادام العمر نيازي به استفاده از هيچ روش پيشگيري از بارداري نمي باشد ( زن و شوهر ديگر لازم نيست تا پايان عمر ، ازهيچ روشي استفاده نمایند ) .                                                   

                            

 

تاريخچه وازكتومي:

در گذشته اصطلاح عقيمي با اخته كردن حيوان يا انسان مترادف بوده است. اخته كردن در دربار سلاطين يا در بعضي مذاهب تا قبل از قرن نوزدهم نوعي مجازات محسوب مي شد.

در سال 1830 Astley Cooper شاگرد Hunter تجربياتي روي حيوانات مخصوصاً سگ ها انجام داد؛ كوپر در يك طرف شريان  و وريد طناب اسپرماتيك را بست و در طرف ديگر تنها به قطع مجراي ناقل مني اكتفا نمود و مشاهده كرد كه در طرفي كه شريان و وريد طناب اسپرماتيك بسته شده است بيضه همان طرف گانگرن شده و از بين رفته است در صورتيكه در طرف مقابل كه اكتفا به قطع مجراي ناقل مني بودند بيضه به حال طبيعي باقي مانده و چون را ه خروج اسپرماتوزوئيد ها بسته شده همچنان در بيضه و مجاري اپي ديديم تجمع حاصل مي نمايد.

در سال 1883 جراح فرانسوي بنام Flix Guyon مشاهد كرد كه متعاقب بستن مجراي ناقل مني غده پروستات كوچكتر مي شود تا اينكه بعدها محققين اورولوژي قطع مجراي ناقل مني را همراه عمل آدنوم پروستات به منظور جلوگيري از التهاب بيضه ها (اوركيت) و كوچك شدن غده پروستات ضروري دانستند. در اوائل قرن بيستم وازكتومي در افراد مبتلا به بيماريهاي رواني و ارثي و جنايتكاران و عقب مانده ها رواج پيدا كرد. متعاقب آن شخصي بنام Steinach پزشك اطريشي معتقد بود كه وازكتومي موجب برگشت جواني مي شود اساس فكر او بر اين پايه استوار بود كه با بستن مجراي ناقل مني سلولهاي جنسي منهدم شده و بالعكس سلولهاي مترشحه هورمونهاي جنسي هيپرتروفي پيدا مي كنند و فعاليت زيادي دارا مي شوند و اين تغيير جواني را عودت مي دهد. البته بعدها نظريات ايشان چون مبناي علمي نداشت مردود شناخته شد.

سابقه انجام وازکتومی به حدود یکصد سال قبل می رسد و از حدود صد سال پیش عمل وازکتومی (Vasectomy) برای مردان انجام می شود  . در دهه 1960 پس از 60 سال تحقيق و تجربه از سوي سازمان بهداشت جهاني به عنوان راحت‌ترين و مطمئن‌ترين روش پيشگيري از بارداري معرفي و توصيه شد و در کشورهای مختلف از جمله چین، کانادا، انگلستان و آمریکا مورد استقبال گسترده قرار گرفت . علاوه بر سادگی عمل، اثبات بی خطر بودن آن توسط سازمان بهداشت جهانی هم از دلایل این استقبال بوده است. سالانه دو میلیون خانواده در دنیا وازکتومی (Vasectomy) را به عنوان روش پیشگیری از بارداری خود انتخاب می کنند. 

دز سال 1974 دکتر لی شانکیانگ (جراح چینی)عضو انستیتو تحقیقات علمی تنظیم خانواده چونگ کینک روش وازکتومی بدون تیغ جراحی (nsv)را ابداع نمود و در ایالت سیچوان ارائه داد .در آن زمان وازکتومی در مردان چینی ناخوشایند و بستن لوله ها ی زنان روش متداول عقیم سازی داوطلبانه بود . ولی امروزه در ایالت سی چوان تعداد وازکتومی انجام شده بسیار بیشتر از بستن لوله های زنان  است (یعنی 5 به 1 ) . در بقیه ایالات چین نیز تعداد زنان لوله بسته همچنان بیشتر از مردان وازکتومی شده است (سه برابر). در حال حاضر بیش از 10 میلیون مرد چینی تحت عمل وازکتومی بدون تیغ جراحی قرار گرفته اند.

از ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۵، یعنی به مدت یازده سال، عمل وازكتومی در ایالت سی‌چوان چین انجام شد و در سال ۱۹۸۵ یک گروه بین المللی از خبرگان انجمن جلوگیری داوطلبانه از بارداری از طریق جراحی با دکتر لی شانکیانگ ملاقات کردند و تکنیک ظریف وازکتومی وی را بررسی کردند و بی‌عارضه بودن این روش را اعلام كرده و متقاعد شدند که این تکنیک باید به عنوان روش استاندارد انجام وازکتومی ،جایگزین روشهای متعارف گردد. در سال ۱۹۸۶، وازكتومی به تمام نقاط دنیا معرفی شد و سازمان بهداشت جهانی وازكتومی را به‌عنوان بهترین، مطمئن‌ترین و راحت‌ترین روش جراحی برای جلوگیری دائمی از باروری تأیید كرده است.

در ايران اين روش از سال 67 تا 68 رسما در برنامه‌هاي تنظيم خانواده گنجانده شده است و در اوایل اردیبهشت ۱۳۷۲ با آمدن پروفسور لیسون چان به ایران ، این روش به محافل علمی معرفی شد و نخستین‌بار در ایران توسط دكتر فریدون فروهری انجام شد . وی كه پدر وازكتومی ایران شناخته شده است، شاگردان متعددی تربیت كرد و برای ترویج این روش به تمام نقاط ایران فرستاد .

 

مشاوره و آمادگی جهت وازکتومی

برای انتخاب روش پیشگیری از بارداری، همیشه زوجین باید مشاورة خانوادگی بگیرند. زیرا روش مطلوب پیشگیری از بارداری برای زوج‌های مختلف، متفاوت است. هدف از مشاوره، انتخاب و استفادة صحیح از روش پیشگیری از بارداری در افراد مختلف متناسب با شرایط خاص آنان است.

قبل از پیشنهاد یک روش پیشگیری به هر فرد، باید شرایط خاص وی، نیاز او، وضعیت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی‌اش در نظر گرفته شود. برای پیشنهاد یک روش پیشگیری از بارداری، بهتر است که با زوج صحبت شود یا اگر با یکی از آنان صحبت شد، به او فرصت داده شود تا با همسر خود مشورت کند. قبل از شروع مشاوره، باید نحوة عمل روش‌های جلوگیری، میزان اثربخشی آنها، موارد منع مصرف، عوارض جانبی و نحوة برخورد با آنها و علائم خطری که نیاز به پیگیری دارند به تفصیل بیان شود.

در مشاوره، به فرد آگاهی می‌دهیم تا خودش شیوة مناسب را انتخاب کند و به دنبال دو هدف عمده هستیم: یکی اصلاح باورهای غلط عامیانه و دیگری آشنا کردن با عوارض و مشکلات روش پیشگیری. قبل از انجام عمل وازکتومی نیز باید مشاوره در این مورد صورت گیرد .

 در مراكز مشاوره، هرگاه زن يا شوهر تمايل خود را به بچه‌دار شدن در آينده ابراز كند يا ازدواج در شرايط مساعد و ثابتي صورت نگرفته و متزلزل باشد، استفاده از اين روش جلوگيري از بارداري پيشنهاد نمي‌شود. به‌طور كلي، انتخاب وازكتومي از جانب مراجعان به شرايط هر يك از آنها بستگي دارد. به همين دليل استانداردي براي سن و تعداد فرزند متقاضيان تعيين نمي‌شود. اما به شرايطي مانند داشتن حداقل دو فرزند و سن بالاتر از دو سال براي فرزند دوم توجه مي‌شود.

آقاياني بايد روش وازكتومي را انتخاب كنند كه مطمئن هستند كه فرزند ديگري نمي‌خواهند. اين آقايان بايد از نظر فكري كاملا سالم و اطلاعات كامل و كافي را درباره آن در جلسات مشاوره دريافت كرده باشند. اگر از وازكتومي اطلاعات كاملي نداشته باشند و با فشار خانواده دست به اين كار بزنند، معمولا نتايج دلخواهي به دست نخواهند آورد. همچنين براي موفقيت در انجام اين روش بايد توافق بر انجام آن از سوي زوجين وجود داشته باشد تا بعدها مشكلات خانوادگي به دنبال آن به وجود نيايد. بنابراین در رابطه با عمل وازکتومی با همسرتان صحبت کنید ، بهتر است زوجین در این رابطه با هم تصمیم بگیرند . زوجین ممکن است در رابطه با (TL ) روش بستن لوله ها در خانم ها نیز فکر کرده باشند ، اما بیاد داشته باشند که وازکتومی ساده ترین و ارزان تراست .

قبل از عمل با دوست یا فامیلی که وازکتومی شده و با پزشک ، پرستار یا مشاور تنظیم خانواده صحبت کنید . در مورد تصمیم تان دقیقا فکر کنید و مطمئن شوید که در هیچ شرایطی فرزند دیگری نمی خواهید مثلا اگر ارتباط فعلی شما با همسرتان قطع گردد ، همسر دیگری اختیار کنید که خواهان فرزند باشد ، یک یا چند فرزند شما فوت کند ، درآمد شما به میزان زیادی افزایش یابد ، در آینده بچه ها بزرگ شوند و خانه را ترک کنند  و احساس تنهایی کنید . وازکتومی تنها می تواند از حاملگی ناخواسته جلوگیری کند ، انتظار نداشته باشید که وازکتومی مشکلات روحی ، خانوادگی یا جنسی شما را حل کند ، اگر شما توقعی بیش از این داشته باشید ممکن است در آینده تاسف بخورید .

 

باورهای غلط  و ترس های موجود در مورد وازکتومی :

 

*      انجام عمل وازکتومی (Vasectomy) هیچ گونه تاثیر منفی در تمایلات و قوای جنسی، صفات ثانویه مردانه، چاقی و لاغری مرد ندارد. داوطلب باید تفاوت بین نازا شدن را با اخته کردن به خوبی درک نماید چون در وازکتومی فقط لوله های محل عبور سلولهای جنسی قطع می شود و جریان هورمونی باقی می ماند در حالیکه در اخته کردن یا بیضه ها را بطور کلی از کیسه خارج می کنند و یا اینکه ارتباطات آن (لوله ها و عروق خونی و..) قطع می شود. وازکتومی هیچگونه تاثیری در میزان تمایلات جنسی ندارد ولی بطور غیر مستقیم در اثر آسایش و آرامشی که بعد از وازکتومی در زندگی زناشوئی حاصل میشود این تمایلات در زوجین افزایش می یابد.

*      بعد از عمل وازکتومی (Vasectomy) از مقدار مایع منی در هنگام نزدیکی کاسته نخواهد شد بلکه دیگر حاوی اسپرم نیست  (حجم مایع منی فقط 1 تا 2% کاسته می شود و 98% باقیمانده با خصوصیات ویژه خود مثل رنگ و بو و لزجی وجهش باقی می ماند )

*      در ايجاد سرطان پروستات و بيضه بي تاثير است

*      در ايجاد بيماري هاي قلبي عروقي بي تاثير است

*      در صورت انجام مشاوره صحيح ، پس از وازکتومي بدون تيغ جراحي هيچ نوع واکنش منفي ديده نمي شود

 

وازكتومی برای چه افرادی مناسب است؟

بهترین کاندید وازکتومی مردی است که به تعداد مورد علاقه فرزند دارد و به هیچ وجه خواستار فرزندی در آینده نیست و از نظر شرایط روان سکسی(Psychosexuall)  مشکلی ندارد .

استفاده از این روش برای افرادی توصیه می شود كه:

*      متمایل به استفاده از روشی هستند كه با فعالیت جنسی آنها تداخلی نداشته باشد

*      تصمیم قطعی زوجین در کافی بودن تعداد فرزند ( پیشگیری دائمی از بارداری و تولد فرزندان اضافی و نا خواسته )

*      به دلایل پزشكی نمی‌خواهند بچه‌دار شوند یا همسرشان مبتلا به بيماريي است که حاملگي برايش خطرناک مي باشد

*      احتمال بروز بیماری‌های ژنتیكی در فرزند بعدی آنها وجود دارد

*      مرداني که مايل نيستند همسرشان به خاطر بستن لوله ها متحمل عمل جراحي در بيمارستان شوند  و وازكتومی را، به دلیل سهولت و نداشتن عوارض، بر لولـه بستن همسرشان ترجیح می‌دهند

*      کساني که خود يا همسرشان مايل يا قادر به استفاده از ساير وسايل پيشگيري از بارداري نيستند

*      حداقل ۳۵ سال سن و داشتن دو تا چهار فرزند ( احتمال آنکه یک مرد ۳۰ ساله وازکتومی شده بخواهد مجددا فرزنددار شود ۱۲ برابر یک مرد بالای ۳۵ سال است. برای بازگردان قدرت باروری به یک مرد پس از وازکتومی ، به عمل جراحی نسبتا طولانی در بیهوشی کامل نیاز است و البته پس از آن نیز نمی‌توان تضمین کرد فرد بتواند بچه‌دار شود. بنابراین فرد داوطلب باید ابتدا تصمیم نهایی خود را بگیرد )

 

ممنوعیت انجام وازكتومی:

افراد داوطلب در چهار گروه قرار می گیرند: 

*      گروه اول مشكلی را ذكر نمی‌كنند و به‌راحتی عمل وازكتومی می‌شوند 

*      گروه دوم در پروندة پزشكی خود سابقة جراحی دارند، مثلاً برای رفع یك نقص آناتومیكی كوچك. این افراد را با احتیاط وازكتومی می‌كنیم

*      گروه سوم دچار عفونت یا یك بیماری مردانه هستند. در مورد این گروه نیز، پس از درمان كامل، عمل وازكتومی با فاصلة زمانی مناسب انجام می‌شود

*      گروه چهارم به دلیل ابتلا به یك بیماری زمینه‌ای باید در بیمارستان مجهز و در اتاق عمل وازكتومی شوند. مبتلایان به بیماری هموفیلی در این گروه طبقه‌بندی می‌شوند

با توجه به طبقه بندی بالا ، هیچگونه منع مطلقی در انجام وازکتومی وجود ندارد و تنها در برخی شرایط وازکتومی باید با « احتیاط » ، « تاخیر » و یا « ارجاع » به یک مرکز مجهز انجام گیرد. این موارد به شرح ذیل می باشند:

 

موارد احتیاط :

مواردی هستند که وازکتومی برای متقاضی با احتیاط انجام می شود و عبارتند از:

Ø      آسیب اسکروتوم و یا سابقه عمل جراحی آن

Ø      واریکوسل و هیدروسل بزرگ

Ø      عدم نزول بیضه یک طرفه ( وازکتومی در سمت نزول یافته انجام گرفته و اگر 3 ماه بعد از عمل در مایع منی اسپرم وجود داشته باشد وازکتومی سمت مقابل نیز باید انجام گیرد)

Ø      دیابت

Ø      افسردگی

Ø      سن زیر 35

Ø      لوپوس با آنتی بادی انتی فسفولیپید مثبت یا تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی

 

موارد تاخیر:

مواردی هستند که وازکتومی با تاخیر ( به منظور رفع مشکل و درمان در صورت لزوم ) انجام می شود و عبارتند از:

Ø      بیماری مقاربتی فعال

Ø      التهاب و تورم سرآلت ، لوله های اسپرم بر ( اپیدیدیمیس ) و یا بیضه ها

Ø      عفونت پوست اسکروتوم

Ø      عفونت حاد سیستمیک و یا گاستروآنتریت شدید

Ø      فیلاریازیس و الفانتیازیس

Ø      اپیدیدیمیت و یا اورکیت

 

موارد ارجاع:

مواردی هستند که متقاضی باید برای انجام وازکتومی به بیمارستان ارجاع شود و عبارتند از:

Ø      فتق کشاله ران

Ø      عدم نزول بیضه دو طرفه

Ø      اختلالات انعقادی

Ø      ایدز

Ø      وجود توده در کیسه بیضه ها

Ø      سابقه حساسیت به لیدوکایین

Ø      لوپوس با ترومبوسیتوپنی شدید

 

آزمایش ها و معاینه های لازم :

معمولا قبل از انجام وازکتومی نیاز به درخواست هیچگونه آزمایشی نمی باشد. در گرفتن شرح حال، سابقه پزشکی متقاضی بررسی شده و معاینه فیزیکی عمومی با توجه ویژه به دستگاه ژنیتال انجام شود.

 

تکنیک ها و نحوه انجام عمل وازکتومی :

وازكتومی عبارت است از قطع لولة منی‌بر در مرد كه با عمل جراحی ساده و مطمئنی در مدتی كوتاه انجام می‌شود. این روش آسان‌ترین و مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری است كه به‌تازگی با عملی بسیار ساده و بدون استفاده از تیغ جراحی صورت می‌گیرد و نیازی به بخیه‌زدن ندارد . معمولا در مطب پزشک یا در کلینیک انجام می گیرد. در حین عمل فرد هشیار می باشد . معمولا کمتر از 20 دقیقه بطول می انجامد .

 

توصیه های قبل از وازکتومی

1.استحمام نمایید

2. موهای ناحیه تناسلی و بیضه ها را تراشیده و آنرا تمیز نمایید

3. یک شورت تنگ یا مایو همراه داشته باشید.

 

برای انجام عمل وازکتومی‌، دو روش وجود دارد که عبارتند از :

 

۱) روش قدیمی یا كلاسیك (جراحی با تیغ ) :  

ابتدا اسکروتوم (پوست روی بیضه ) با استفاده از یک ماده بی‌حس کننده که به داخل آن تزریق می‌گردد بی‌حس می‌شود. سپس با مشخص کردن مجرای وازدفرانس در زیر پوست اسکروتوم، یک برش کوچک (معمولا حدود یک سانتیمتر) بر روی اسکروتوم ایجاد می‌شود اکنون با بیرون کشیدن وازدفرانس از طریق این سوراخ، دو برش بر روی آن ایجاد می‌کنند و یک سانتیمتر از آن را بر می‌دارند. هر دو سمت بریده شده وازدفرانس را با نخ یا کلیپس و یا با کوتر می‌بندند و سپس آنها را به داخل اسکروتوم بر می‌گردانند. اکنون برشی که بر روی اسکروتوم وجود دارد را با زدن بخیه می‌بندند. سپس تمام این کارها را برای سمت دیگر (بیضه طرف دیگر) انجام می‌دهند و بعد از یک استراحت کوتاه مدت (معمولا نیم تا یک ساعت ) فرد می تواند به خانه مراجعه کند .

 

۲) روش جدید یا وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی (NSV ) :

از سال 1974روش وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی توسط پروفسور لی سون چان در چین ابداع شد و در سال 1986 این روش به علت سهولت انجام و بدون عارضه بودن به عنوان روش استاندارد وازکتومی به دنیا معرفی و توصیه شده است که تا کنون میلیونها نفر جهت پیشگیری دائمی از بارداری از این روش استفاده کرده و با خاطری آسوده و بدون دلهره و دغدغه از داشتن فرزند اضافی و نا خواسته ، زندگی می کنند .

در راین روش که به آن اصطلاحا N.S.V. گفته می‌شود ( حروف اول کلمات No – scalpel vasectomy) با انجام بی حسی موضعی روی خط میانی کیسه بیضه ها و لوله ها در یک نقطه و گشاد کردن سوراخ تزریق به اندازه ته سنجاق قفلی کوچکی هر دو لوله (واز ) راست و چپ که محل عبور سلولهای باروری است توسط دو پنس مخصوص از این سوراخ بیرون آورده شده و بسته میشوند.  از آنجایی که سوراخی که دراین روش ایجاد می‌گردد خیلی کوچک می‌باشد، جهت بستن این سوراخ ظریف نیازی به بخیه نمی باشد . مدت عمل بستگي به پزشکی دارد که شما را عمل مي کند ، معمولا  کمتر از 20 دقيقه طول مي کشد و تنها دردي که احساس مي شود ، درد سوزن سرنگي است که براي بي حس کردن محل عمل به کار مي رود ، و به دنبال آن در طول عمل هيچ دردي احساس نخواهد شد .  در این روش میزان خونریزی بسیار کم بوده و عوارض کمتری نسبت به روش قبلی یعنی استفاده از تیغ جراحی دارد .

وازكتومي به ويژه بدون تيغ به دليل عدم نياز به بيهوشي، سادگي انجام ، كم‌هزينه بودن و حداقل عوارض و به ويژه امكان پیگیری و اطمينان از نتيجه آن با انجام آزمايش اسپرم، بر توبكتومي (بستن لوله در زنان) مزيت دارد. آمارها نشان مي‌دهند بيش از 90 درصد عوارض پس از وازكتومي كه بيشتر آنها رواني - عصبي هستند در داوطلباني بروز نموده و مي‌نمايد كه وازكتومي آنان بدون مشاوره انجام شده است. وازكتومي تا 99.5 درصد از باروري جلوگيري مي‌كند.

 

مزایای وازکتومی با روش N.S.V

1.        احتیاج به شکاف و بخیه ندارد.

2.        سریع و راحت در عرض 5 الی 10 دقیقه انجام میشود.

3.        برای پیشگیری دائمی از بارداری روش موثری است و پس از حصول جواب منفی آزمایش اسپرم نتیجه آن100% است.

4.        احتیاج به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می شود.

5.        انجام عمل بطور سرپایی است.

6.        این روش بدون درد و خونریزی است.

7.       احتمال بروز عوارض پس از عمل بسیار ناچیز است.

 

 

اثر بخشی:

یکی از اثر بخش ترین روش های پیشگیری از بارداری است. با پیگیری های بعد از عمل و انجام دو نوبت آزمایش آنالیز اسپرم پس از عمل جراحی که نبودن اسپرم در مایع منی را تایید کند، میزان موفقیت نزدیک به 100% است.

 

امتيازات وازكتومي نسبت به روشهاي ديگر:

1- روشی است موثر و فقط يكبار در زندگي انجام مي شود

2- روشي است سالم، بدون مرگ و مير

3- فراگيري تكنيك آن آسان است

4- مدت انجام عمل كوتاه بوده معمولاً بيش از 20-15 دقيقه بطول نمي انجامد

5- بيهوشي عمومي در اين عمل ضروري نبوده و با بي حسي موضعي بخوبي انجام شدني است

6- آسودگي خيال بعد از وازكتومي

 

مزایا و معایب وازكتومی:

وازكتومی یك عمل جراحی ساده است، در حالی‌كه بستن لوله‌های زنان نیاز به بیهوشی عمومی و دسترسی به حفرة شكم دارد. بنابراین، بستن لولـه‌های زنان یك عمل جراحی وسیع محسوب می‌شود با كلیة عوارض بیهوشی عمومی. به علاوه، حاملگی خارج رحمی مرگ‌آورترین عارضة بستن لوله‌ها در زنان محسوب می‌شود. اما وازكتومی هیچ عارضة ناخواسته‌ای به همراه ندارد.

وازکتومی به دلایل زیر بر بستن لوله زنان ارجحیت دارد :

*      نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می شود .

*      نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد .

*      خطر ابتلا به عفونت در وازکتومی بدون تیغ جراحی بسیار کمتر است زیرا اصلأ حفره شکم باز نمی شود

*      عارضه جانبی قابل توجهی ندارد .

*      در موارد خاص که فرد وازکتومی شده متقاضی بازگشت قدرت باروری  است ،امکان این عمل وجود دارد و بیش از 70 % قابل برگشت می با شد .

*      درروش جدیدوازکتومی بدون تیغ جراحی ازطریق یک روزنه پوستی به قطر چند میلی متر عمل وازکتومی انجام می شود و پس از پایان عمل نیازی به بخیه نمی باشد

*      برش  ایجاد شده حداکثر ظرف 48ساعت ترمیم و محو میشود

 

 برخلاف باور بسیاری از افراد ناآگاه، این روش نه‌تنها فعالیت جنسی را محدود نمی‌كند بلكه، با حفظ تمام مراحل طبیعی رابطة جنسی، قوای زوجین را افزایش نیز می‌دهد. گاهی اوقات بعضی از مردان بعد از عمل مشکلاتی در رابطه با اعمال جنسی خود دارند که این مشکلات تقریبا در تمام موارد جنبه احساسی و روانی داشته و کمتر به تغییرات فیزیکی برمی گردد. برخی از مردان پس از وازكتومی دچار ناراحتی و تورم محل عمل می‌شوند. عده‌ای نیز ممكن است دچار خونریزی، كبودشدگی یا عفونت بشوند. اما به‌ندرت مسئلة جدی و مشكل‌سازی به‌وجود می‌آید.

مطالعاتی روی اثرات وازکتومی بر سلامتی فرد انجام گرفته است. نتایج و شواهد ساختاری این تحقیقات بر این نکته تاکید دارد که بیماریها ی قلبی ، سرطان یا سایر بیماریها در افراد وازکتومی شده با سایر افراد تفاوتی ندارد . در طی عمل وازكتومی، دستگاه ادراری آسیبی نخواهد دید و احتمال ابتلا به سرطان پروستات در داوطلبان افزایش نخواهد یافت.

 

 مزایای وازکتومی

*      یک روش دائمی‌جلوگیری از بارداری می‌باشد

*      نسبت به عمل بستن لوله‌های رحم در خانمها، روش وازکتومی ‌بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر می‌باشد

*      در نوع بدون تیغ جراحی ، نيازي به برش جراحي و بخيه نيست ، بنابراين عوارض به حداقل مي رسد . بهبودي پس از عمل سريعتر بوده ، درد و ناراحتي پس از عمل و در حين عمل به حداقل مي رسد

*      اثر بخشی بالا

*      عدم نیاز به یاد آوری و مراجعه های مکرر و مراقبتهای روزانه

*      نداشتن اثر منفی بر قدرت مردانگی ، میل جنسی و صفت های ثانویه مردانه ( ریش - سبیل و صدای مردانه ) و فعالیت جنسی

*      تاثیر نداشتن بر حجم و ظاهر مایع منی و کیفیت تماس جنسی

*      افزایش لذت جنسی بدلیل از بین رفتن نگرانی حاملگی ناخواسته

*      اثر بخشی بیشتر، نیاز کمتر به مراقبت های قبل و پس از عمل ، احتمال بیشتر در موفقیت عمل بازگشت، امکان کسب اطمینان از موفقیت عمل و عارضه های کمتری در مقایسه با بستن لوله های رحمی

*      چاق نشدن فرد پس از عمل

*      احتياج به بيهوشي ندارد

*      مدت زمان عمل بسيار كوتاه و بطور سرپائي انجام مي‌گیرد و نياز به بستري شدن قبل و بعد از عمل ندارد

*      خطر آسيب اعضاء داخلي و عفونت بسيار كم و در طولاني مدت عارضه جانبي خاصي ندارد.

    

  معایب وازکتومی

*      از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی جلوگیری نمی‌کند

*      بلافاصله بعد از عمل جراحی اثر عقیم بودن آن آشکار نمی شود

*      نیاز به عمل جراحی کوچکی دارد

*      ممکن است دوباره مجاری وازدفرانس به یکدیگر متصل شوند ( بر قراري مجدد مجرا )

*      ممکن است در صورت پشیمان شدن از انجام این عمل، عمل برگشت پذیر بودن آن اجرا نشود

*       ممکن است در صورت بروز درد های طولانی مدت و آزار دهنده پس از وازکتومی ، نیاز  به باز کردن مجدد وازکتومی یا برداشت کامل لولۀ وازدفران  باشد

*      امكان خونريزي و التهاب در محل عمل وجود دارد

*      قطع وريد يا مجاري لنفاوي اشتباهاً بجاي مجراي ناقل مني

عوارض جانبی وازکتومی

تمام جراحیها همراه با یکسری خطرات است ، اما شانس ایجاد مسائل و مشکلات جدی در عمل وازکتومی کم بوده و می توان گفت که وازکتومی یکی از کم عارضه ترین روشهای جلوگیری از باروری می باشد . با این حال ممکن است بعضی از مشکلات طبی دیده شود که در اغلب موارد مشکلی ایجاد نکرده و معمولا با یک درمان ساده می توان آن را از بین برد.

عوارض آن شامل عوارض تکنیکی جراحی، مثل احتمال خونریزی و هماتوم در کیسه بیضه و ایجاد عفونت محل جراحی می باشد. ممکن است اطراف برش جراحی یا داخل پوست بیضه تورم ایجاد شود . یا ممکن است خونریزی زیر پوست منجر به تورم یا تغییر رنگ پوست گردد.

درد نیز از عوارض دیررس وازکتومی می باشد که ممکن است دائمی و یا هنگام تحریک جنسی و نزدیکی باشد دلیل بروز درد در بعضی افراد به درستی مشخص نیست . ممکن است افزایش فشار حرکت اسپرم در لوله مسدود شده، عامل آن باشد اما عوامل عصبی و روحی معمولاً بسیار تأثیر گذار است. به هر حال اگر باعث آزار طولانی مدت گردد ، باز کردن مجدد مجرای وازدفران و یا خارج کردن تمامی مسیر لولۀ وازدفران (Vasoepididymectomy ) درمان اصلی می باشد که خود این اقدام هزینه بر و زمان بر است.

حدود ۱۰ در صد افراد دچار درد، خونریزی و التهاب بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند شد. این امر ممکن است به دلیل ایجاد فشار موقتی که در وازدفرانس ایجاد می‌شود پدید آید. درموارد خیلی نادری ممکن است اسپرمها تا حتی یکسال بعد از عمل وازکتومی ‌نیز در مایع منی یافت شوند . این وضعیت ممکن است به علت مهاجرت آرام و ضعیف اسپرمها در وازدفرانس ایجاد شود و یا اینکه ممکن است نشان دهنده این باشد که انتهای بسته شده وازدفرانس دوباره به یکدیگر متصل شده‌اند. راه حل این وضعیت، انجام دوباره عمل وازکتومی ‌می‌باشد .

مطالعات انجام شده برروي تعداد زيادي از مردان وازکتومي شده نشان مي دهد که احتمال بروز بيماريهاي قلبي – عروقي و يا سرطان نشده و خود باعث بروز بيماري خاصي نمي شود .

 

عوارض شایع و چگونگی برخورد با آنها  :

این عوارض محدود به محل عمل می باشد و عبارتند از تورم ، سوزش و تغيير رنگ پوست در ناحيه عمل که عموما بعد از حداکثر یک هفته برطرف می شوند. ظهور عوارض فوق بستگي به مهارت جراح داشته و هر قدر دستكاري نسوج زيادتر باشد ميزان تورم و درد و ناراحتي بيمار بيشتر خواهد بود. براي اجتناب از ورم موضعي عده اي از جراحان توصيه مي كنند كه مقداري كورتيزون مانند متيل پردنيزولون يا دپو مدرول به محلول گزيلو كائين اضافه نموده و در محل بي حسي موضعي تزريق نمايند.

 

عوارض غیر شایع و چگونگی برخورد با آنها:

 

1-      هماتوم

تقريباً كمتر از 4 درصد كليه وازكتومي ها با هماتوم موضعي همراه است. اين عارضه در نتيجه پاره شدن مويرگ ها ي زير اسكروتوم بود و بتدريج در نسج همبندي بافت اطراف بيضه تجمع حاصل مي كند. گاهي هماتوم به سبب عدم استراحت كافي بعد از عمل و فشار روي اسكروتوم نمايان مي شود.

در صورتيكه حجم هماتوم كوچك باشد با گذاردن كيسه يخ مي توان از پيشرفت آن جلوگيري نمود. چنانچه اندازه آن بزرگ باشد چاره اي جز بازكردن زخم نبوده، در آنصورت ممكن است زير بيهوشي عمومي عمل هماتوم را باز نموده و عروقي كه موجب هماتوم گريده اند بست.

2-           عفونت پوست ناحیه عمل ، اپیدیدیم یا بیضه

در صورت بروز عفونت، درمان با آنتي‌بيوتيك خواهد بود.

3-       گرانولوما

هر نوع تورم درد ناك ، متعاقب 2 تا 3 هفته بعد از وازكتومي در صورتيكه قبلاً بدون علامت بوده باشد مشكوك به گرانولوما است. همچنين درد ناگهاني در محل قطع مجرا احتمالاً بعلت وجود گرانولوما مي باشد. دلیل اين عارضه تجمع التهابي اسپرماتوزوئيدها در محل مجرا و اپي ديديم است  . بطور كلي در 1 تا 3 درصد موارد وازكتومي ها مشاهده مي گردد. اكثر گرانولوما كوچك بوده و بدون عمل هستند. ممكن است چند هفته بعد از عمل تظاهر نموده يا اينكه مدتها تا 25 سال پس از وازكتومي تظاهر ات باليني آن نمايان گردد. گاهي گرانولوما بخارج راه پيدا كرده و فيستوليزه مي شود و بالاخره گرانولوماي اسپرم ممكن است موجب برقراري مجدد مجرا گردد.

علل گرانولوما:

*      جذب بخيه ها قبل از بسته شدن مجراي ناقل مني

*      بستن نا كامل مجرا هنگام وازكتومي

*      گره بيش از اندازه سفت كه سبب بريدن مجرا گرديده و ايجاد فيستول در محل گره مي نمايد.

*      فشار اسپرم به پشت بخيه مجرا يا حركات دودي آن.

*      بالاخره بروز التهاب كه موجب نكروز بافت مجرا گرديده و بعداً ايجاد فيستول مي كند.

درمان گرانولوما:

تعداد زيادي از گرانولوماها خود به خود از بين مي روند در غير اينصورت استفاده از كيسه يخ و استراحت و داروهاي ضد التهاب كمك به بهبود آن مي نمايد. در موارديكه گرانولوما بزرگ و دردناك باشد بايد با عمل جراحي آنرا خارج نمائيم.

4-    اپیدیدیمیت احتقانی و درد مزمن بیضه ها

گاهي درد هنگام اولين مقاربت موقع انزال يا نفوذ احساس ميشود كه احتمالاً به سبب پريستاليسم انتهاي نزديك مجرا يا جمع شدن اسپرماتوزوئيد ها در اپي ديديم است.

      در صورت بروز هر یک از عارضه های غیر شایع یاد شده ، متقاضی باید به محل ارائه خدمت وازکتومی مراجعه کند.

 

اثرات رواني وازكتومي:

 از آنجائيكه وازكتومي يك عمل موضعي است به نظر نمي رسد كه منشا آثار سوء رواني باشد بخصوص اگر فرد قبلاً از نحوه عمل و نتايج حاصل از آن آگاهي پيدا كند. از طرف ديگر فوائدي كه در نتيجه اين عمل از جهت پيشگيري از فرزند اضافي يا مزيت هاي اقتصادي و عدم درگيري با روش هاي متداول كنترل بارداري خود از نكاتي هستند كه شايسته است با نارسائي نتايج حاصله از وازكتومي كه عبارت از دست دادن توانائي باروري است مقايسه گردند.

بستن مجراي ناقل مني را در افراد مبتلا به نروز يا ناراحتي جنسي نبايد انجام داد زيرا حالات روحي آنان را بدتر خواهد كرد. مخصوصاً اين عمل براي افراد مجرد به هيچ وجه مصلحت نيست. عامل سن داوطلبان در پيدايش عوارض موثر است. زيرا اكثريت كسانيكه از ناراحتي هاي جنسي بعد از وازكتومي شكايت داشته اند بالاي سن 40 سالگي بود ه اند.

 

پيش گيري عوارض رواني:

1- پزشكان نبايد با اصرار وازكتومي را به داوطلبان به قبولانند.

2- وازكتومي نبايد به منظور بدست آوردن امتيازي ديگر غير از جلوگيري از بارداري تلقي گردد.

3- گفتگو و بحث با داوطلبان بحد كافي هنگام قبول وازكتومي ضروري است.

4- پيگيري دائم در افراد وازكتومي شده از لحاظ اثرات رواني ضروري نيست.

 

مراقبت  و دستورات پس از عمل وازکتومی

1.        پوشیدن شورت تنگ یا بیضه بند تا یک هفته چون مانع از كشش بوده و در نتيجه درد را از بين مي برد

2.        بهتر است بيمار را مدت 3 تا 4 ساعت بعد از عمل بي حركت نموده زیرا حركات و فعاليت روزمره بلافاصله بعد از عمل شانس هماتوم را زياد مي كند.

  1. خودداری از فعالیتهای سنگین و حرکات شدید تا حداکثر ۴۸ ساعت پس از عمل تا موجب کاهش تورم شده و اجازه دهد که مجرای وازدفرانس که بریده شده ، التیام یابد . بلند کردن اجسام سنگین و راه رفتن زیاد باعث افزایش احتمال بروز التهاب و خونریزی در اسکروتوم می‌شود .
  2. اگر شخص کار سنگین ندارد می تواند به محل کار برود .

5.        حمام نکردن تا ۴۸ ساعت پس از عمل ، بهر حال پس از شستشو ناحيه اسكروتوم را بايد كاملاً خشك نگهداشت

  1. مقاربت نکردن تا ۴ روز بعداز عمل ( به محض آنکه فرد احساس راحتی کند می تواند اعمال جنسی را از سر بگیرد )
  2. دستکاری نکردن محل عمل که در حال بهبودی است
  3. استفاده از مسکن ملایم  و ضد التهاب بعد از عمل در صورتیکه اندکی درد، تورم در محل وجود داشته باشد

9.        معمولا به مدت یک هفته کمی‌احساس ناراحتی در افراد طبیعی می‌باشد  و تقریبا تمام مردان کمتر از یک هفته بعد از عمل بطور کامل به حالت قبل از عمل بر می گردند

  1. استفاده از کیسه حاوی یخ هر ۱۵ دقیقه یک بار به مدت 5 دقیقه می تواند به کم کردن تورم کمک نماید
  2. استفاده از یک روش مطمئن پیشگیری از بارداری(مانند کاندوم) تا پاک شدن منی از اسپرم

12.    بعدازعمل وازکتومی حتما باید دو ازمایش اسپرموگرام به فاصله سه ماه انجام گیردکه درصورت منفی بودن آزمایش احتمال حاملگی نزدیک به صفرمیرسد ونیاز به استفاده از روش پیشگیری ازبارداری دیگری نمی باشد

 

 

 

 

 

 

در صورت بروز اين عوارض بايستي به مراکز وازکتومي مراجعه نمود :

*      تب در چهار هفته اول وخصوصاَ‌ هفته اول پس از عمل

*      خونريزي يا خروج چرک از محل زخم

*      درد در محل عمل که به مسکن های معمولی پاسخ ندهد

*      به تعويق افتادن قاعدگي وشک به وجود حاملگي در همسر

*      تورم بیش از حد اسکروتوم

 

وازكتومی چگونه از حاملگی جلوگیری می‌كند؟

سلول‌های جنسی كه در بیضه ساخته می‌شوند، از طریق لوله‌های منی‌بر راست و چپ، وارد مایع ‌منی می‌شوند. در وازكتومی، این دو لولـه را مسدود می‌كنند و در نتیجه سلول‌های جنسی قادر به عبور نیستند. اسپرم ساخته شده در بیضه هنگام نزدیکی در مسیر لولۀ وازدفران حرکت می کند و پس از رسیدن به محل وازکتومی شده،  پشت محل انسداد مجتمع می گردد و به تدریج با گذشت زمان جذب بدن می گردد  . لازم به ذکر است که درحالت نعوظ و تمایلات و توانایی جنسی مرد ، میزان مایع منی خارج شده در هنگام انزال ( فقط فاقد اسپرم می باشد ) ، نوع ترشح و بوی آن ، هورمونهای مردانه ، رویش موی صورت و صدا  تغییری حاصل نمی شود و تنها به دلیل آنکه مایع منی خارج شده در هنگام انزال فاقد اسپرم می باشد ، لذا  منجر به باروری نمی گردد. از آنجایی که اسپرمها فقط پنج در صد مایع منی را تشکیل می‌دهند، بعد از عمل وازکتومی‌، فرد هیچ احساسی از کم شدن مایع منی خود نخواهد داشت.

گرچه به نظر می‌رسد وازکتومی روشی موثر و بدون درد است اما از هر 2 ‌هزار وازکتومی یک مورد شکست می‌خورد  . امروزه با پيشرفت هاي چشمگير در تكنيك عمل و تجربه جراحان ، ميزان عدم موفقيت به يك درصد و در بعضي موارد حتي كمتر نيز رسيده است.

احتمال وقوع بارداری بلافاصله پس از انجام عمل وازكتومی بسیار زیاد است و به علت باقی‌ماندن تعدادی از سلول‌های جنسی یا اسپرم در لولـه‌های تناسلی، خطر حاملگی بلافاصله پس از وازكتومی از میان نمی‌رود . بنابراين بايد 3 و 6 ماه بعد از عمل و يا پس از 20-15  بار انزال، برای اطمینان از حذف سلول‌های جنسی از ترشحات دستگاه تناسلی مرد، آزمایش شمارش اسپرم انجام دهند. در اين مدت حتماً بايد از يك روش مطمئن جلوگيري ا ز بارداري استفاده كنند. اولین آزمایش 3 ماه پس از عمل درخواست می‌شود و برای اطمینان كامل، تكرار آزمایش در 6 ماه پس از عمل نیز ضروری است. 

 

نکات مورد توجه در تست شمارش اسپرم

*      زودتر از 3 ماه (12 هفته ) بعد از وازکتومی انجام نشود ( اکثر افرادی که تست را بعد از 3 ماه انجام می دهند ، تست واضحی داشته و نیاز به دوره پیشگیری بیشتر نخواهند داشت . در حالیکه در صورت انجام زودتر تست ، تست ثانویه در اکثر موارد مورد نیاز است )

*      نمونه بعد از 4 روز عدم نزدیکی  گرفته شود

*      نمونه به واسطه فعالیت جنسی یا Masturbation  جمع آوری شود

*      برای جمع آوری آن از یک کاندوم بدون مواد لغزنده استفاده شود یا هنگام Masturbation بصورت مستقیم در ظرف ریخته شود

*      بلافاصله تمامی محتویات کاندوم در ظرف استریل دربسته مخصوصی که پزشک داده ، ریخته شود . استفاده از ظروف دیگر می تواند ( در صورت وجود اسپرم ) سبب بی حرکتی اسپرم شده و نتیجه تست را تغییر دهد

*      در صورت هدر رفتن بخشی از مایع منی ، بعد از استراحت و در زمان دیگری جمع آوری نمونه را مجددا انجام دهید

*      درب ظرف محکم بسته شود و در طی انتقال به آزمایشگاه گرم نگه داشته شود ( در جیبتان یا نزدیک بدنتان )

*      اطلاعات لازم شامل نام- نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، شماره تلفن و تاریخ و زمان انجام نمونه بر روی برچسب روی ظرف نوشته شود

*      بلافاصله بعد از جمع آوری ، نمونه به آزمایشگاه برده شود ( چون در طی 1 ساعت بعد از جمع آوری باید بررسی گردد)

 

آیا وازکتومی (Vasectomy) قابل برگشت است؟

دلایل مختلفی برای تقاضای برگشت وازكتومی وجود دارد. میزان بالای طلاق، ازدواج‌های مكرر و مرگ همسر یا فرزند از شایع‌ترین این علل هستند. در برخی مردها باورهای مذهبی يا ترس از دردهای ناحيه بيضه در ايجاد اين تصميم‌گيری نقش مهمی دارد . در اکثر موارد دليل بازگشت وازكتومی اين است كه بهترين گزينه موجود جهت داشتن فرزند ، انجام عمل بازگشت می‌باشد .

بر طبق مطالعات انجام‌شده ، در نهایت ، ۲ تا ۶ درصد از مردان وازكتومی‌شده ، متقاضی عمل برگشت می باشند . درصورت تمایل فرد به باروری مجدد، باز کردن مجدد لوله به روش جراحی می باشد . البته باید در نظر داشت که درصد موفقیت باز کردن مجدد وازودفران  قطعی و ۱۰۰ درصد نمی باشد. بر خلاف انجام وازکتومی که عملی ارزان قیمت ، سریع و از نظر تکنیکی آسان می باشد ، عمل ترمیم و بازگشت قدرت باروری مشکل ، زمان بر، و  گران قیمت  بوده و نه تنها در مراکز خاصی انجام می گیرد بلکه حتی با پیشرفت تکنیکهای جراحی ، برگشت عمل صد درصد نیست ، بهترین روش انجام ، میکروسرجری می باشد که با استفاده از میکروسکوپ و یا لوپ انجام شده و طی آن دو انتهای بریده شده وازدفران به یکدیگر پیوند زده می شوند . دقت و ظرافت حین جراحی نقش تعیین کننده دارد .

پیش از پیشرفت تكنیك‌های جراحی میكروسكوپی ، احتمال بارداری مجدد بین ۱۵ تا ۵۰ درصد بود . اما امروزه، با استفاده از جراحی میكروسكوپی، میزان موفقیت عمل برگشت بین 60 تا 80 درصد و ظهور اسپرم در مایع منی پس از عمل برگشت، تا بیش از 95% گزارش گردیده است. حتی پس از انجام یک عمل وازووازوستومی (Vasovasostomy) موفق ، باز ممکن است جهت بارور شدن احتیاج به درمان دارویی و یا اقدامات کمک لقاحی نیز باشد.

شكست عمل برگشت با عوامل مختلفی مانند وجود آنتی‌بادی ضد اسپرم ، تنگی محل عبور در ارتباط است . تجربة جراح نیز عامل بسیار مهمی در تعیین نتیجة عمل برگشت است. درصد موفقیت و میزان حاملگی در این افراد بستگی زیادی به مدت زمان گذشته از وازکتومی دارد. چون به مرور زمان افزایش فشار مجاری اسپرم، منجر به تخریب بافت مجاری و لوله های اسپرم ساز و در نتیجۀ ناباروری دائمی می گردد. هرچه فاصله زمانی بین انجام وازکتومی و جراحی باز کردن لوله کمتر و تکنیک انجام جراحی بهتر باشد ، شانس موفقیت عمل بیشتر خواهد شد . بهترین زمان ، کمتر از ۲ سال فاصله زمانی است و در فردی که بیش از ۱۰ سال از وازکتومی او گذشته باشد کمترین درصد موفقیت انتظار می رود .

درصد موفقیت و میزان حاملگی در جدول زیر نشان داده شده است :

 

مدت زمان گذشته از وازکتومی

درصد ظاهر شدن اسپرم

درصد حاملگی

کمتر از 3 سال

97%

76%

3-8 سال

88%

53%

9-14 سال

79%

44%

بیش از 15 سال

71%

30%

 

هر چند وازكتومي نزديك به ۷۰ درصد موارد قابل برگشت است . اما از آنجایی که عمل باز كردن لوله ها گران بوده و به تجهيزات پيشرفته بيمارستاني نياز دارد . بنابراين اين روش را مي توان روشي قطعي و دائمی به شمار آورد و اگر بطور جدی در مورد برگشت پذیری عمل فکر می کنید فعلا انجام عمل وازکتومی برای شما صلاح نیست .در هر حال قابليت برگشت وازكتومي بهتر از قابليت برگشت توبكتومي ( بستن لوله هاي رحمي در زنان ) مي باشد .

 

در کل موضوع قابل برگشت بودن وازكتومي را مي توان از سه طريق مورد مطالعه قرار داد:

1-      پيوند مجرا كه نياز به جراحي مجدد دارد : در حال حاضر يك روش استاندارد براي پيوند مجرا وجود ندارد. ولي اگر نکات زیر در هنگام وازكتومي رعايت شود شانس موفقيت در آناستوموز مجرا به مراتب بيشتر خواهد شد . موقع قطع و برداشتن مجرا بايد سعي كرد كه حتي الامكان به اپي ديديم نزديك باشيم. تا آنجائيكه ممكن است مقدار كمتري از طول مجرا برداشته شود. زيرا قطع مقدار زيادي از آن اميد موفقيت را از بين مي برد. در صورتيكه هنگام وازكتومي بيضه ها يا اپي ديديم صدمه ببيند يا متعاقب وازكتومي گرانولوما بوجود آيد شانس موفقيت در عمل كمتر است.

2-     نگهداري اسپرم يخ زده در بانك اسپرم : نگهداري اسپرم يخ زده در بانك اسپرم يكي از روش هاي تحت بررسي است. قبل از انجام وازكتومي مي توان نمونه هاي متعدد اسپرم را در بانك مخصوص محافظت نموده و در صورت تمایل به بچه دار شدن بعد از وازکتومی ، مي توان از آن با تلقيح مصنوعي استفاده كرد. اين روش اولين بار توسط MonteGazzo در سال 1866 پيشنهاد شد تا اينكه پس از گذشت يك قرن و استفاده از گليسرول جهت يخ زدن اسپرم و نگهداري آن در بانك مخصوص اسپرم معمول گرديد.

قدرت يخ زدگي اسپرم و استفاده از آن در افراد متفاوت است. نحوه يخ زدگي اسپرم ارتباطي با غلظت تحرك و شكل اسپرماتوزوئيدها نداشته لذا قبل از نگهداري آن در بانك مخصوص اسپرم لازم است كه چند بار نمونه را در حرارت هاي پايين نگهداشته و گرم نموده تا بدين نحو كيفيت اسپرم را بررسي نمائيم سپس اقدام به نگهداري دائمي آن در بانك اسپرم  نمائيم.

مطالعات انجام شده نشان ميدهد كه تعداد نوزادان غير طبيعي با استفاده از اسپرم يخ زده افزايش پيدا نمي كند. به قدرت باروري اسپرم ذخيره شده در آينده اي نامعلوم نمي توان مطمئن بود . همچنين بانك اسپرم نمي تواند تضميني براي باروري باشد و هزينه آن نيز بسيار بالا است ، اگر در مورد بانك اسپرم فكر مي كنيد بهتر است فعلا وازكتومي انجام ندهيد .

3-     قرار دادن وسائل مكانيكي در مجرا بجاي بخيه زدن و قطع كردن آن.

 

 

 

References:

1.        Dr.Ronald S.Weiss."Post-Vasectomy Testing".2 May 2007

2.        Familydoctor.org editorial staff."Vasectomy : what to Expect".American Academy of Family Physicians."9 july,2008

3.        Dr David Delivin." Vasectomy ( sterilization for men)".august2008

4.        Theodor V Benderev.MD."Vasectomy".10/2005

5.        Maryann Depietro ."About Vasectomy Reversal Procedures".Oct 11,2009

6.        Bupas Health Information Team."Vasectomy ". september, 2008

7.        Royal College of Obstetricians and Gynaecologists . " Vasectomy Male sterilization ".21 Feb 2009

8.        Http://en.Wikipedia.org. "Vasectomy".12  december,2009

9.        Bets Davis.MFA," Vasectomy,Surgery Overview ".11 july,2008

10.     Apply Now." What are the Surgical Complications and Side effects following a Vasectomy " .18 september , 2009

11.     Jerry Kennrad." Vasectomy Male  sterilization".22 November,2006

12.     Http://www.IPPF.org ."Medical Eligibility Criteria for Vasectomy" . 01/2010

13.     Yefim R. Sheynkin." History of Vasectomy". Urologic clinics of North America .August2009

14.     Bets Davis.MFA," Vasectomy ".Birth Control Health Center .22 May,2008

 

15.     دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس . اداره تنظیم خانواده و جمعیت ."دستورالعمل روشهای پیشگیری از بارداری " . 1388. ص 86-81 .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۹ساعت 15:28  توسط محمدرضاسلمانی ندوشن